Neprokrastinovať, ale makať.

… skvelé heslo, výrok, veta. Prokrastinácia je sesternica výhovorky.

Prekvapilo ma však, že o tom moja dnešná vyspovedaná podnikateľka hovorila.

Je pre mňa totiž prototyp makača a jej vloženie sa do biznisu, jej prináša „ovocie“.

Dnes ti s radosťou predstavujem Lenku Mančíkovú, autorku projektu www.zdravepecenie.sk.

O bezlepkovom chlebe, ktorý si viem urobiť sama doma, mi povedala asi pred 2 rokmi švagriná… ochutnala som jej makový a vedela som, že taký chcem.

Ale ja to nedokážem sama upiecť, „… povedala som si, ale začala som Lenku sledovať, šla som na jej kurz v Rusovciach a zistila som že VIEM 😀

Lenka ma totiž naučila, ako z jej bezlepkového kvásku doma a úplne sama upečiem chlebík.

Bolo to asi pred rokom a dnes som veľmi rada, že prijala ponuku na rozhovor a že si z jej odpovedí, možno aj ty môžeš načerpať novú biznis inšpiráciu.

Leni, prosím, v čom podnikáš a ako si sa k tomu dostala?

Robím kurzy kváskového pečenia a prišla som k tomu asi náhodou, ako to tak zvykne byť. Veľa som vypekala a rozdávala svojmu okoliu a stále viac a viac som počúvala vetu: „Upeč aj mne, peč mi pravidelne“.

Bolo to v období, keď som mala tretie dieťa a občas som mala pocit, že už toho je veľa a tak zo mňa vypadla jedného dňa odpoveď: „Neupečiem, ja vás to naučím.“

Presne vidím, kde a ako to bolo – dobehla som opäť neskoro na hodinu pilatesu (lebo ja všade chodím neskoro okrem mojich kurzov! 😊 s nejakými „vzorkami kváskových chlebíkov“. Pri mojej odpovedi sa dievčatá potešili a tak sa to rozbehlo. Prvá skupina bol bezlepkový kurz a bolo ich 5.

lenka mancikova
Lenka Mančíková

Ktorý moment rozhodol, že ideš “do toho”?

To, že som už nestíhala piecť pre svoje okolie a ten pocit, že by som mohla robiť to, čo milujem, rozhodlo.

Ešte som si to vyskúšala najprv na kamarátke Zuzky Frešo. Tá sa túžila naučiť kváskovať, nastavila som si to takmer od začiatku veľmi profesionálne, takmer nič zásadné som odvtedy nemenila.

Nerobila som kurzy v obývačke, kurzisti si nemuseli nič nosiť, mala som nachystané misky, váhy a pod. Samozrejmosťou bol a stále je aktívny kvások, ktorý si odnášajú domov na ďalšie pečenie. Myslím, že to aj ľudia oceňujú.

Lenkin kvások

Čo je tvoj nosný produkt a prečo ? 

Môj nosný produkt sú kurzy.

A popri tom kniha KVÁSOK, ktorá sa od novembra 2017 stále dobre predáva.

Tiež často zaujme môj kváskový balík pre prvé pečenie, kedy už nemôžete mať žiadnu výhovorku, prečo nemôžete začať kváskovať. 🙂

Kde najlepšie predávaš?

Predávam asi najviac cez facebook, momentálne sa zdá byť veľmi silným instagram.

Aký predajný nástroj ti najviac funguje na zvýšenie predaja?

Zdá sa, že fungujú najmä videá a instastories a príspevky na instagrame

Popri tom dobré skúsenosti kurzistov a ich podanie ďalej. Dúfam, že väčšinou hovoria o mne pekne. 😊

inšpiratívna podnikateľka Lenka Mančíková

Ako vyzerá tvoj pracovný deň?

😊 Rôzne a som stále v štádiu nastaviť si to nejako optimálne. Oceňujem veľmi môj home office a že som pánom svojho času, ale niekedy to dá zabrať. Neprokrastinovať, ale makať

Záleží tiež, či v ten deň idem cvičiť alebo riešim krúžky najmenšieho. Inak vyzerá pracovný deň, kedy mám aj kurz, čiže gro dňa trávim prípravou samotného kurzu – nie len napiecť, ale aj pripraviť množstvá kvásku, recepty, múky, ošatky a pod.

Nedávno som si uvedomila, že už som v príprave na kurzy vo veľkej rutine, idem maximálne efektívne a popri tom zvládnem ešte aj kopec ďalších povinností. 

Uvažujem o zavedení pravidelných dní, kedy budem riešiť viac administratívu a iné dni na pečenie a prípravu videí. Ale niekedy ide všetko mimo plánu a prispôsobujem sa vzniknutej situácií.

bud uspesna

Ktorú činnosť, súvisiacu s podnikaním, by si najradšej prehodila na niekoho iného?

Najradšej by som presunula všetky veci, ktoré mi nejdú tak, ako by som si priala, napr. technického rázu alebo nejaké papierovačky, zmeny súvisiace so zmenami zákonov a pod.

Ktorú činnosť si naopak nevieš predstaviť posunúť inému?

Ktorú činnosť by som nikdy na nikoho nepresunula? Komunikáciu s „mojimi“ ľuďmi, tými, čo ma sledujú, čo mi píšu otázky. Neviem si predstaviť, že by na ich otázky odpovedal niekto iný, podľa naučených viet.

Ja preto nepoužívam ani na zefektívnenie predvolené odpovede, aj keď si niekedy hovorím, že by som občas mohla. Páči sa mi tento môj osobný prístup.

Pripravuješ nejakú novinku? 

Uvažujem nad novým kurzom, prípadne niečo nové v online oblasti, nechcem to zakríknuť, lebo to opäť odložím. Takisto by som konečne rada prišla do Košíc spraviť kurz, kam ma často volajú. 

Kedy sa cítiš v pracovnom živote úspešná?

Keď ma ľudia po kurze pochvália, že sa im páčilo, že oceňujú môj prístup, keď sa im páči knižka a podľa nej aj úspešne pečú – vtedy to je naj.

ĎAKUJEM Lenka, že si sa s nami podelila o zákutia tvojho podnikateľského života.

Lenka a jej podnikanie krásne ukazuje, ako si vie každá nájsť svoju cestu a prispôsobiť biznis svojmu životu.

NIE NAOPAK 🙂

Držím jej palce a myslím, že online kurz je super cesta ako rozšíriť malé podnikanie do sveta a získať slobodu.

Ak máš záujem dostávať tipy a rady k podnikaniu z mojich videí, jednoducho si stiahni ZADARMO :

… a všetky ostatné informácie, nápady a inšpirácie budeš dostávať e-mailom, ako ostatné podnikateľky.

Ak máš inšpiráciu k podnikaniu pre ostatné ženy a chcela by si takýto článok o svojom podnikaní, neváhaj a napíš mi na zuzka@uspesna.sk

Krásne ďakujem za prečítanie a zdieľanie ďalej a teším sa nabudúce.

Zuzka