POMOHOL MI PRÍSPEVOK

Po mini prestávke pokračujem v mojom seriáli o podnikateľkách, skutočných ženách, ktoré mi odpovedali na pár otázok.

Otázky sa týkajú vždy podnikania a snažím sa z nich vymámiť konkrétne rady a tipy pre teba, čitateľku a verím, že si v každom článku nájdeš pre seba inšpiráciu, ktorú práve potrebuješ.

Pred časom som na mojom instagrame @bud_uspesna dala výzvu pre moje milé sledovateľky o tejto možnosti prezentácie. A ozval sa (okrem žien) jeden PÁN … našťastie (na škodu?) nechcel priestor pre seba, ale pre svoju milú žienku.

Krásne gesto, že? Ale tento článok nebude o partnerskej podpore, ale o krásnej Mariannke, ktorá stojí za svojou značkou MARIMA.

Je to vlastne prvá podnikateľka, ktorú som osobne nepoznala a veľmi sa teším tomuto trendu a verím, že ak aj ty podnikáš a chcela by si podporu mojich čitateliek, tak dúfam, že naberieš odvahu a napíšeš mi… a možno o pár týždňov tieto riadky budem písať o tebe.

Marianna má prekrásne veci a nižšie nájdeš, okrem iného, aj jej TIP na to, ako si zorganizovať pracovný deň, ktorý rozpísala dosť podrobne.

Prajem ti preto krásne čítanie a budeme sa obe tešiť, ak tento článok podporíš zdieľaním a nakukneš k Mariannke na stránku >MARIMA<.

V duchu jej posolstva na konci tohto článku…

inspirativna podnikatelka
www.marima.sk

1. V čom podnikáš a ako si sa k tomu dostala?

Vyštudovala som odevníctvo. Vždy ma bavilo navrhovať a šiť. Keďže som sa tomu po škole nevenovala profesionálne, k šitiu som sa vracala postupne.

Čo som nevedela kúpiť, som si jednoducho ušila, ako príklad uvediem moje svadobné šaty. Textil ma až tak nefascinoval, ale jedného dňa som dostala ponuku, ktorú som neodmietla.

Vtedy mi učarila koža.

Od novembra 2017 som sa rozhodla začať podnikať. Nebudem sa tajiť tým, že k tomuto rozhodnutiu mi dopomohla možnosť dostať príspevok v rámci národného projektu „Cesta na trh práce“.

na konci článku som priložila link na tento projekt, tak dočítaj a mrkni, ak ťa zaujal 🙂 (poznámka autorky)

Vždy som túžila šiť pod svojou vlastnou značkou. A tak som začala šiť kožené doplnky z kože a kožušiny pod značkou MARIMA. Konkrétne kožené doplnky ako ľadvinky, kabelky, puzdra na doklady, peňaženky a tiež puzdra na mobilné telefóny, tablety a notebooky. 

2. Ktorý moment rozhodol, že ideš “do toho”?

Moment keď som začala robiť s kožou. Moment kedy som bola často obmedzovaná. Moment kedy som si uvedomila, že to musím robiť po svojom.

www.marima.sk

3. Čo je tvoj nosný produkt a prečo ? 

V mojich očiach ľadvinky, pretože sú nápadité, originálne, jedinečné a dodajú Vám voľnosť rúk, sú pre mňa TOP.

Možno aj preto, že mám na ne krásne spomienky. No podľa mojich zákazníkov sa to definovať nedá, nakupujú zo všetkého a nesmierne som im vďačná že ma v mojej práci podporujú a dodávajú mi sebadôveru.  

marima pre www.uspesna.sk
ľadvinky nájdeš >TU<

4. Kde najlepšie predávaš? /Odkiaľ máš najviac klientov? 

Nemám určené mesto ani región, objednávky mi chodia z celého Slovenka. Ale najmenej ich mám z nášho regiónu 😊

Čo sa týka online priestoru, tak aktuálne na FACEBOOK-u.

5. Aký predajný nástroj ti najviac funguje na zvýšenie predaja?

Najlepší predajný nástroj je spokojný zákazník, ktorý ma odporučí svojim známym a rodinám. Určite je pre mňa dôležitý e-shop. Na ten sa snažíme nasmerovať všetkých mojich zákazníkov. Takže www.marima.sk. 😁

6. Ako vyzerá tvoj pracovný deň?

Máme malého školáka, takže vstávať musím pravidelne, či sa mi chce alebo nie. Do mojej dielničky to mám na 13 schodov a 5 krokov, keďže pracujem, ako náš 7-ročný syn hovorí, v pivnici. 😁

Ráno sa venujem objednávkam, soc. sietiam a celkovo administratíve. Hneď za tým si robím prípravu materiálu na objednávky. Obedujeme doma aj s manželom. On pracuje takisto doma ako grafik a fotograf freelancer.

Po obede sa venujem šitiu a výrobe objednávok. Počas práce často premýšľam nad novinkami. Podvečer ukončím a zabalím objednávky, ktoré nesie manžel na poštu.

Po večeroch a po víkendoch sa venujeme s manželom hádajte čomu. Venujeme sa produktovému foteniu.

www.uspesna.sk
Mariannka a jej dielňa

7. Ktorú činnosť si nevieš predstaviť posunúť inému a prečo?

Toho času žiadnu, z dôvodu obmedzeného rozpočtu.

8. Pripravuješ nejakú novinku? 

Novinky pripravujem neustále. Aktuálne mám v ponuke novinku kabelku na opasok, ktorú nájdeš aj na mojom instagrame.

marima pre www.uspesna.sk

9. Kedy sa cítiš v pracovnom živote úspešná?

To je ťažká otázka, asi som na seba veľmi prísna, ale necítim sa úspešná, pretože sa ešte stále učím a chcem toho vedieť viac. Ale priznám sa dobre mi padne, keď mi píšu spokojní zákazníci.

10. Čo by si odporučila začínajúcim podnikateľkám?

Z pohľadu druhu tovaru som si vybrala veľmi ťažký typ podnikania, takže zvážiť v čom idete podnikať.

Koľko financií na to máte a s tým úzko súvisí základná otázka – nemusí sa to týkať každého, či ste ochotné uskromniť sa.

Odmenou bude pocit kreatívnej slobody, ktorá ale nemusí trvať večne. Neviem ako je to inde, ale podnikať na Slovensku je neskutočne náročné, no verím, že nás bude čoraz viac a časom budeme nakupovať hlavne od Slovenských výrobcov, pestovateľov a chovateľov.

Že si uvedomíme, že kúpou takéhoto výrobku podporujeme slovenskú rodinu, od ktorej nemusí otec alebo matka odchádzať do zahraničia.

marima pre www.uspesna.sk

Ďakujem Mariannka.

Krásne odpovede a silné posolstvo na konci.

Ako si na tom TY, milá čitateľka? Podporuješ slovenské značky, hoci sú niekedy (logicky) trošku drahšie?

Som rada, že si sa dočítala až sem, že ťa zaujíma podnikanie slovenských žien, ich radosti aj starosti.

Ďakujem za prečítanie a zdieľanie tohto článku ďalej.

Pevne verím, že sa Mariannine slová naplnia a biznis slovenských žien bude len prekvitať.

Ak , chceš spoznať viac inšpiratívnych podnikateliek a zároveň praktickou témou nakopnúť svoje podnikanie, určite klikni a príď k nám na:

Prelistuj blog a mrkni aj na ostatné skvelé ženy, podnikateľky, vezmi si svoje AHA momenty, zapracuj a buď úspešná v podnikaní. 🙂

Krásne dni želám,

Zuzka.

PS: prikladám sľúbený link na >Národný projekt Cesta na trh práce<